Socialinė tinklaveika tapo įmanoma išplitus interneto technologijoms. Antros ir trečios kartos saitynų susiformavimas lėmė, kad eilinis IKT vartotojas gali tapti socialinių tinklų terpėje skelbiamo turinio kūrėju. Mokymasis socialiniuose tinkluose teikia technologinių, greičio, mokymuisi skiriamo laiko valdymo ir kitų privalumų, tačiau reikalauja ir asmens pasirengimo filtruoti informacijos srautus. Taigi turėtume kritiškai suabejoti, ar rastų žinių kūrėjas atsakingai paskelbė duomenis. Mokymosi kontekste socialinė tinklaveika sukuria paradoksą, kai imame vertinti ne tiek žinias ir duomenis, prieinamus internete, kiek suteikiamą žinojimą, „kur rasti reikiamų žinių“ (A. Juškevičienė, 2011, p. 90-92). Taigi kiekvienam pasitelkusiam į pagalbą IKT prireikia gebėjimo apibrėžti savo poreikius ir susikurti poreikius atitinkančią neformalią komunikavimo bei mokymosi bendruomenę. Nėra abejonių, kad elektroninis mokymasis, socialiniai tinklai sakinta tobulėjimą, daro mokymąsi lankstesnį, įdomesnį, ugdo modernioje darbo rinkoje būtinus bendruosius gebėjimus.
Visiškai sutinku, o bandėte diskutuoti specializuotuose tinkluose (mano atveju, IT specialistų forumai dėl kažkokių iškilusių problemų).
Studentui, arba nepatyrusiam specialistui užtenka ir youtube vaizdų, tobulėjančiam reikalinga - Coursera, profesionalui - uždaro tipo forumai arba bendruomenių susirinkimo vietos.
Žodžių: 37
Sveiki.
Turiu pripažinti, kad nesu aktyvi forumų, diskusijų dalyvė. Panaršau, paskaitau, bet pati niekaip neįsitraukiu. Žinoma, smalsu, vertinga bendrauti, bet suabejoju savo įgūdžiais. Netgi šiame kurse nesugebėjau tinkamose vietose įrašyti diskusijos temą ... gėda. Bet labai viso norisi!
Žodžių: 38
Linkedin'o grupės irgi geras informacijos, ypač praktinės ir specializuotos srities, šaltinis. Ir jei nedrąsu komentuoti, pakanka skaityti :)
Žodžių: 18