1. Valódi mobilitás vs. virtuális mobilitás
Kedves Barátom!
Engedd meg, hogy megismertessünk a mobilitás egy új formájával: a “virtuális mobilitás”-sal. Ez az egység bemutatja neked, melyek a megkülönböztető jegyei és típusai, valamint a szükséges feltételei ennek a mobilitásformának.
1. Feladat: Bevezető az IKT eszközök az oktatásban modulhoz
Hallgasd meg ezt az ízelítőt a második modulról, ha még nem tetted meg!
Ennek az egységnek a végén képes leszel:
- a mobilitás eltérő típusait megkülönböztetni egymástól;
- meghatározni a virtuális mobilitás fogalmát;
- felsorolni a virtuális mobilitás előnyeit;
- beazonosítani a virtuális mobilitáshoz szükséges feltételeket.
Ennek az egységnek a teljesítése 30 percet fog igényelni.
1. A mobilitás két típusa: valódi mobilitás és virtuális mobilitás
Valódi és virtuális mobilitás
A mobilitás két típusa:
- Fizikai mobilitás (más néven “valódi” mobilitás): ez a kifejezés azokra a tanulókra utal, akik fizikailag átmennek egy másik intézménybe – akár az országukon belül maradva, akár azon kívülre – azért, hogy egy bizonyos ideig ott folytassák tanulmányaikat.
- Virtuális mobilitás: a valódi mobilitás hiányával jellemezhető. Ebben az esetben a tanulók úgy vesznek részt egy idegen intézmény kurzusain, hogy ott fizikailag nincsenek jelen. A mobilitásnak ezt a formáját az információs és kommunikációs technológiák használata teszi lehetővé, gondoljunk itt a videokonferenciákra vagy a virtuális tanulási környezetek és platformok használatára.
Sajnos a tanulók mobilitása jelenleg marginális jelenség Európában, annak ellenére, hogy vannak erre irányuló kezdeményezések. A virtuális mobilitás képes volna növelni a tanulók számát, és különösen azokét, akiknek nincs lehetőségük fizikailag mobilizálni magukat.
2. A virtuális mobilitás különböző típusai
Virtuális mobilitási formák:
- A munkahelyzetek mindig a virtuális térben alakulnak ki: a tanulók kizárólag virtuális kapcsolattartás révén végzik el a képzéseiket a távoli intézményekben.
- A munkahelyzetek csak részben alakulnak ki a virtuális térben: a fizikai térben megvalósított programokba virtuális elemeket illesztenek, amelyek a felkészülési és értékelési szakaszokhoz kapcsolódnak (a tanulók kiválogatása, nyelvi tréning, on-line értékelés).
- A virtuális munkahelyzeteket külföldi cégekben szervezik meg.
- Az előadókat felkérik, hogy távoli intézményekből virtuális formában tartsanak órákat a hallgatóknak.
3. A virtuális mobilitás előnyei
Ahogy a fizikai térben tartott képzéseknek, a virtuális mobilitásnak is számos nyelvi, kulturális és professzionális, továbbá a személyes fejlődésre irányuló előnyei vannak a tanulók számára.
1. Tevékenység - A virtuális mobilitás előnyei
Milyen előnyökre tudnak szert tenni a résztvevők? Gondoljunk a nyelvi, kulturális, oktatási, professzionális és személyes aspektusokra.
4. A virtuális mobilitás feltételei
Míg a virtuális mobilitás előnyei számosak, ugyanígy a megvalósításához megfelelő feltételek is azok. A legfontosabb feltételek az alábbiak:
- promóció, mint stratégiai eszköz a célcsoport informálására;
- anyagi források a technológiák tesztelésére és installálására;
- professzionális hálózat a digitalizált anyagok létrehozásához;
- bizonyos készségek az oktatók és tanulók részéről, hogy képesek legyenek az új technológiák használatára;
- tanúsítványi (elismerési) rendszer felállítása a tanuló tudásának univerzális elismerhetőségére.
Kedves Barátom!
Az egység végére értél.
A következő egységben a virtuális mobilitási szolgáltatásra vonatkozó különböző projektekkel és megoldásokkal ismerkedsz majd meg.