4. Tartalomgyűjtő IKT eszközök
Kedves Barátom,
A előző egységben 4 nagyobb kategóriába soroltuk be a web 2.0 eszközeit: tartalomgyűjtők, kooperatív, kollaboratív és koordinációs eszközök. Minden egyes kategóriának külön fejezetet fogunk szentelni, ebben a fejezetben pedig az elsőt fogjuk részletesebben megvizsgálni.
Az egység végére képes leszel:
- meghatározni a tartalomgyűjtő eszközöket;
- definiálni, mi a webhely (honlap) és a portál;
- felsorolni azokat a feltételeket, melyek alapján egy webhely (honlap) vagy portál ergonomikusnak tekinthető.
Nagyjából 20 perc elegendő ennek az egységnek az elvégzésére.
1. Általános meghatározás
A tartalomgyűjtő eszközök nagy előnye, hogy nagyon sok felhasználóhoz képesek elektronikus tartalmakat eljuttatni (terjeszteni). Ezek az eszközök jellemzően egyirányú kommunikációra alkalmasak: a webmester teszi elérhetővé a felhasználók számára a különböző tartalmakat, akik ezeket fel tudják használni, de nincs szükségszerű információcsere közöttük. A tartalomgyűjtő eszközök az internet első generációs korszakából származó webes eszközök.
A legfőbb tartalomgyűjtő eszközök:
- a webhelyek (honlapok);
- a portálok;
- a digitális könyvtárak;
- a keresőmotorok.
1. Feladat: Webhelyek (honlapok) és digitális könyvtárak
Fel tudnál sorolni néhány digitális könyvtárat és webhelyet azok közül, melyeket szakmai célból rendszeresen látogatsz? Mire és hogyan használod őket? Oszd meg a velük kapcsolatos tapasztalataidat kollégáiddal a fórumon.
2. A webhelyek (honlapok) és portálok
A webhelyek és portálok a tartalomgyűjtők azon csoportját képezik, melyeket nagyon sok felhasználó látogat. A webhely weboldalak csoportja, melyek össze vannak kötve egymással hiperlinkeken (hiperhivatkozásokon) keresztül és egy URL címen keresztül érhető el.
A portál olyan webhely, melynek sajátos jellemzői vannak: általában rendelkezik vitafórummal és publikációs felülettel. A portálok rendszerint közösségi oldalak, melyek olyan szolgáltatásokat igyekszenek összegyűjteni, melyek érdekelhetik a felhasználókat.
2. Feladat: Webhelyek használata az osztályteremben
Volt valaha alkalmad az osztályteremben webhelyek bemutatására? Esetleg ösztönözted tanulóidat arra, hogy nem iskolai keretek között is látogassanak különböző webhelyeket? Hogyan vélekedtek a tanulók a látott webhelyekről?
3. A webhely ergonómiája
Az ergonómia felhasználja az embertudományok eredményeit (pl: lélektan, élettan, orvoslás) a munkakörnyezet javítására.
Egy webterület esetében az ergonomikusság azt jelenti, hogy a tartalom megfelel a felhasználói elvárásoknak és könnyű megtalálni azt, amit keresünk. A látogatóknak általában eltérőek az internet technológiai ismereteik, ezért az webhelynek a legkevésbé tapasztalt felhasználókhoz kell igazodnia.
3. Feladat: Webhely (honlap) ergonómia
Mik az elvárásaid egy webhellyel szemben? Szerinted milyen egy jól kezelt webhely?
A Kioskea webhelye szerint (en.kioskea.net/contents/777-webmastering-website-ergonomics), ezek a főbb ergonomikus jellemzők:
- egyszerűség
- olvashatóság
- használhatóság
- gyorsaság
- interaktivitás
- alkalmazkodóképesség
- rugalmasság
- hozzáférhetőség
1. kép: Az OpenProf webhely
4. Feladat: Az OpenPROF webhely
Szerinted az OpenPROF webhely megfelel az ergonomikusság előírásainak? Mennyire találod könnyűnek az oldalon való barangolást? Az alábbi linkre történő kattintással elérheted az OpenPROF webhelyet: openprof.eu
5. Feladat: Jó és rossz tervezés OER (Szabad Oktatási Források)
Meghívunk egy OER-hez közel álló tematikájú prezentációra, melynek címe a Jó és rossz tervezés. Itt tudod megnézni: http://liedm.net/portfolio/good-and-bad-design-hu/
Ezután ismét feltesszük a kérdést: hogyan értékelnéd ergonómiai szempontból az OpenPROF oldalát?
Gratulálunk!
Az egység végére értél. Folytasd a tanulást a következő egységgel.